Skalní hrad a poustevna Sloup
Vstupné do objektu bylo v době naší návštěvy 40,- Kč. Je možné si hrad prohlédnout s průvodcem a nebo si za drobný peníz koupit papírového. Zvolili jsme druhou možnost a procházeli jsme se vlastním tempem. Čas od času jsme se připojili k prováděné skupině a poslechli si slečnu průvodkyni.
Jestliže navštívíte Sloup v době jako my, kdy bylo skoro jasno, protisvětlo ověří kvalitu Vašeho objektivu stejně jako čistotu přechodových filtrů. A já doufám, že laskavý čtenář promine občasné přepaly, pokles kontrastu v protisvětle u mojí MiMi a nějaký ten chloupek, který se chytil na Cokin filtry. Přes drobné chyby doufám, že mé fotky pro Vás budou inspirací a třeba ve Vás probudí touhu toto místo navštívit.
V názvu objektu se objevuje slovo hrad, ale můj osobní dojem získaný při prohlídce je, že se jedná spíš o sakrální objekt a místo, kam se příležitostně uchylovali místní obyvatelé, než o hrad, jak jsme zvyklí jej chápat. Připadá mi, že označování objektu jako hrad je hlavně lákadlem pro turisty. Pro pobavení turistů je na Glorietu umístěný rám s čtyřmi různobarevnými skly. Možná bude v obležení malých i velkých, ale určitě se skrz něj podívejte. Budete-li mít štěstí na takový den, jako jsme při návštěvě měli my, tak až ženě ukážete, jak zelené sklo projasní odstíny zelené a jak oranžová zvýrazní kontrasty na obloze, tak před ní snadno obhájíte nákup dalších "sklíček" do své výbavy. Ač sám černobíle téměř nefotím, při pohledu skrz ta barevná skla jsem zatoužil zkusit si nějakou opravdovou černobílou fotografii.
Denní světlo přicházející z oken do vnitřních prostor velmi komplikuje jejich fotografování a bohužel digitální čip nedokáže zachytit takový rozdíl kontrastů, možná by to dokázal černobílý materiál a možná je to jen zbožné přání milovníků této technologie. Kromě tohoto jediného snímku nemám jiný, který by Vám mohl atmosféru vnitřku Sloupu přiblížit. Silueta přítelkyně na hrubě opracované skále poustevníkovy světnice je lidským dotekem a současně se jí snažím přivolat odezvu doby dávno minulé. Doby, kdy zde tito lidé žili a zasvětili svůj život hledání pravdy v tichém rozjímání o Bohu.
Socha poustevníka hledí směrem ke skále se Samuelovou jeskyní - naším dalším cílem. Tuto jeskyni vyhloubil v roce 1718 Samuel Groner a žil zde jako poustevník až do doby, než se přestěhoval na Sloup. Jeskyně se skládá z malé předsíňky, která sloužila jako kuchyně, a obytné místnosti o rozměrech 6 x 2,5m. Zhruba před sto lety byla skála, v níž je jeskyně vyhloubena, upravena jako vyhlídka. Chcete-li si pořídit celkovou fotografii skalního hradu, určitě ji navštivte, prostoru je tam pomálu, ale dost na roztažení stativu a trochu magie s přechodovými filtry. K Samuelově jeskyni vede místní značená stezka. Cesta netrvá déle než půl hodiny. Jestliže Vám po návratu od jeskyně zbývají síly a čas, můžete zkusit prozkoumat, kam vede dál. Měla by Vás přivést k další vyhlídce. Celková doba potřebná na projití trasy by měla být dvě hodiny. My jsme ale byli hodně znaveni, tak jsme se dál nevydali. Fotografující turista nikdy neví, kolik času mu trasa opravdu zabere, a my jsme chtěli stihnout večeři alespoň pro jednou včas. Chcete-li se dozvědět přesnější historické informace, podívejte se na web www.hradsloup.cz. Focení v objektu bylo zcela bez problémů. Stativ nikomu nevadil, avšak pro profesionální fotografování platí omezení, že musí být uzavřena smlouva s provozovatelem. |