Bezděz
Z Prahy jeďte do Mladé Boleslavi po E65, tam sjeďte z dálnice a pokračujte směrem na Doksy po silnici 38 až k odbočce na obec Bezděz. Parkuje se v okolí rybníka (při troše dobré vůle a fantazie je to vidět na fotce). Po příjezdu se Vás ujme "výběrčí" a nasměruje Vás. V době naší návštěvy byla cena za neomezenou dobu parkování 30,-Kč.
Po průchodu první hradní branou začnou cestu lemovat kapličky křížové cesty. Původně jich bylo patnáct, do současnosti se jich dochovalo sedm, ale i to je dost. Jsou poměrně nedávno zrestaurovány a v prostředí raně gotického hradu působí jako pěst na oko. V roce 1686 je nechala postavit Anna Valdštejnová. Bezděz byl v té době významným poutním místem.
Od Máchovy pietní tabulky je to k pokladně sotva na dva hody znělcovým kamenem. Vstupné činí 50,- Kč. Doporučuju koupit si sešitek s informacemi o hradu, je vytištěn na kvalitním papíře a obsahuje několik fotografií, které se Vám asi nepoštěstí udělat. Jeho cena byla tuším 40,- Kč. Rozhodně si ale kupte mapku s kruhovým rozhledem, stojí jen osm korun a na vrcholu věže se Vám bude hodit. Jestliže sbíráte turistické známky, tak Vám ubude ještě 25,- Kč.
Na nádvoří za bránou vidíte po levé straně hradní kapli a královský palác, vpravo je purkrabský palác a nad tím vším se tyčí velká věž. Je vysoká 34 metrů a zdivo má v dolní části tloušťku 3,75 m. Vstup, kterým zahájíte výstup na věž, pochází z let 1844-48, kdy Valdštejnové prováděli zabezpečovací úpravy hradu s ohledem na zvyšující se návštěvnost. Původně se do věže vstupovalo z hradního ochozu po dřevěném můstku. Z tohoto období pochází také pseudogotický rytířský sál v pátém patře. Hrad Valdštejnům patřil ještě v období mezi světovými válkami, kdy prováděli další opravy, následně jej v roce 1932 prodali Klubu českých turistů.
Hrad se poté stává vězením Přemyslova syna Václava a královny Kunhuty. Královně se podařilo lstí uprchnout, ale nastávající král Václav II tam byl vězněn až do roku 1283, kdy byl vykoupen. Bezděz byl za vlády Václava II zastaven a do královských rukou se dostává opět za vlády Karla IV.
V době pobělohorské byl Bezděz poprvé dobyt. Tou dobou byl obýván místními poddanými, kteří se na opuštěný hrad přišli ukrýt před Maxiliánem Bavorským. Jejich nezkušnost ale nemohla konkurovat Maxmiliánovým žoldnéřům, a tak byl hrad dobyt a následně vypálen. V roce 1622 hrad získává Albrecht z Valdštejna a pokouší se jej přebudovat v moderní pevnost, v roce 1628 od tohoto záměru upouští a pokouší se z Bezdězu vybudovat klášter. Ten měl stát v obci pod hradem a hrad měl sloužit poustevníkům. Valdštejnovy plány byly přerušeny v roce 1634 jeho zavražděním.
V šedesátých letech 17. století započal opat Antonio Sottomayor s opravami pro klášterní účely. Hradní kaple byla nově zasvěcena Panně Marii a v roce 1666 byla slavnostně přivezena třetí z kopií Panny Marie Monserratské. V tomto období je Bezděz významné poutní místo. Poutnící přinášejí peníze a dary. Nashromážděné bohatství se stává hradu osudným - v roce 1778 padá za oběť pruským vojákům, kteří hrad vyplenili a Bezděz začíná chátrat.
V roce 1832 Bezděz poprvé navštívil K. H. Mácha a velice si jej oblíbil. Od té doby také sílí zájem o turistiku. Valdštejnové provádí opravy hradu a zpřístupňují vyhlídkovou plošinu na Velké věži. Doufám, že Vás tenhle poměrně dlouhý výklad příliš nenudil, obvykle se historí až tak nezabývám, ale tady mi přišla velice zajímavá. Svůj díl na tom určitě má i publikace Hrad Bezděz vydavatelství VEGA-L, kterou jsem si z výletu přivezl a z níž jsem hojně čerpal informace, které jsem Vám zde předložil. Před odchodem z hradu bych se ještě zastavil u hradní kaple. V době naší návštěvy nebyly zdi omítnuty. Ovšem na fotkách v citované publikaci a na všech, které se mi podařilo najít na webu [1, 2], je zeď hladce omítnuta. Omítka údajně pochází z 60. let 20. století, ale nikde není ani zmínka o jejím odstranění. Je to drobnost, ale pokud by někdo narazil na vysvětlení, potěší mě, když napíše.
Návštěvou Máchova jezera (co je vlastně rybník) náš výlet a tedy i vyprávění ukončím. Pražáci se asi budou domů vracet stejnou cestou. Já na Kladno jel přes Mělník a Slaný. Doufám, že Vás mé vyprávění zaujalo, třeba natolik, že se sem vypravíte na výlet. |